#104   2019-08-02 16:00 GMT        

Bir telefon markası olan Nokia, teknolojinin ilerlemesini göz önüne alarak “Sanal Gerçeklik” kamerası tasarladı. Ve 2016’nın ilk çeyreğinde satışa sunacak.

Hepimizin bildiği marka olan Nokia, şimdilerde Android ile başa çıkmayı bırakıp kendini başka teknik Pazar alanlarına bırakmış durumda. Kamera açısından kendini geliştiren Nokia, geçtiğimiz temmuz ayında Nokia OZO VR isimli kamera projesini sundu. Kameranın ilgi alanı genellikle film yapımcıları olsa da, özellikleri ve işlevi açısından meraklısını da heyecanlandırıyor. Temmuz ayında bir etkinlik davetiyesiyle resmini gösteren Nokia, yakın zamanda bu etkinliği gerçekleştirerek tasarım olarak ta cihazı tanıtmış oldu. Bir sanal gerçeklik gözlüğü ile bağlantı kuran bu 8 kameralı cihaz, 360 derecelik çekimi profesyonellik gösteriyor. Lens başına 195 derece açı sağlıyor, saniyede 30.000 kare hızı, şarj edilebilir lityon iyon özelliği, wifi üzerinden kontrol gibi birçok özelliği sağlıyor. Ayrıca 2Kx2K kamera sensörlerinden oluşan OZO, 500 GB’lık SSD’ye 45 dakikalık kayıt yapabiliyor. Nokia Technologies başkanı Ramzi Haidamus, OZO ile ilgili şu açıklamayı yaptı; ‘İçerik geliştirme dünyasına OZO ile giriş yaptığımız için heyecanlıyız. OZO sanal gerçeklik dünyasına giriş yapmak isteyenler için büyük bir fırsat. Sanal gerçekliğin gelecekte insanlar arası iletişimde, dijital eğlence ve dünyada olup bitenlerin aktarılmasında büyük rol oynayacağı göz ardı edilemez. Bizde bu amaçla ilerde sanal gerçeklik için büyük bir adım sağlayacağını düşündüğümüz bu cihazı geliştirdik.’ dedi.Los Angeles’ta yapılan etkinliğe; teknoloji firmaları, büyük stüdyolar, dijital medya üretim merkezleri ve medyadan büyük katılım gerçekleşti. Ayrıca OZO için bir final sürüm olmadığı devamının da geleceği sunumda açıkça belirtildi. Nokia, kameranın testlerine devam etmekte ve fiyatta netlik kazanmasa da 5.000 dolarlık ön ödeme ile totalde 60.000 dolar civarı bir fiyat söylenmekte. Tabi bu fiyata aksesuarları dâhil değil ki onlarında fiyatları bir hayli yüksek. Nokia OZO, stereoskopik 3B görüntü ve sesini, 8 kamera + 8 ayrı mikrofon ile sağlıyor. Ayrıca kendi yazılımları dışında üçüncü parti yazılımlarını da destekleyeceği söylenen OZO, 2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya sunulacak.Nokia birkaç ay önce VR, ile ilgili yapmış olduğu bu Ar-Ge çalışmalarının meyvesini bu proje ile alacak gibi, amacı bu seriyi devam ettirebilmek. Çünkü Nokia’nın bundan sonra telefon ile ilgili ortaya çokta büyük bir pay çıkarabileceği düşünülmüyor. Durum böyle olunca yeni pazarlara kendini açıyor. Bu proje ile de meraklısı ve film yapımcılarını etkilemeyi başardı gibi. Fakat fiyat konusun da herkesin fikri aynı mıdır bilinmez…

   


#1069   2019-10-05 03:19 GMT        
Eline sağlık

DİKKAT: Hacklenmesi Türk Sitelerini Kesinlinkle Tavsiye Etmiyoruz.Sitelerde oluşacak Hasar ve Veri kaybından Sitemiz Sorumlu Değildir!