#441   2020-03-11 20:40 GMT        

Selamun Aleykum / Aleykumselam


Bugün sizlere android uygulama yazmak için kullanılan "ünlü" ortamlardan bahsedicem.

Uygulamalar,

1) Native
2) Hybrid


Web sitelerin mobile uyarlanmasına(HTML5) ek olarak, bu iki şekilde yazılır. Native için androidde java, ios‘da ise swift veya Objective C dillerinin iyi şekilde bilinmesi gerekir. 

Hybrid‘ler ise web site tasarlar gibii html css ve javascr*ipt gibi diller yardımıyla aynı uygulamayı hem android hem ios için yazabilmenize olanak sağlayan bir yöntemdir.

Hybrit varken neden native ile uğraşayım diye bir düşünce oluşabilir fakat hybrid‘in tabiki olumsuz yanları var. 

Performans ekskliği.Native uygulamalar kadar hızlı çalışmamasıIDE kullanması
Grafiksel yetersizlikIDE kullanması
İşletim sistemlerinin yeni sürümleri ile olan uyuşmazlıkIDE kullanması
Her bir javascr*ipt kütüphanesinin farklı IDE kullanması


Android StudioAndroid Studio, google‘ın bizlere sunmuş olduğu, en çok kullanılan ortamlardan birisidir. 

-Google‘ın ürünü olması geleceğinin açık olduğunu gösteriyor.
-Native olarak herkesçe önerilen Java dili kullanılır.
-Sürükle bırak ile resim yerleştirme büyütme gibi kolaylıkları mevcuttur.
-Gradle kullandığından dolayı, kütüphane ekleme, dependency işlemleri çok kolay. Tek bir satır ile bir kütüphane ekleyip, kütüphanenin dosyasını(.jar) kendisinin indirmesini sağlayabiliyorsunuz.
-Renk düzeni, teması, simgeler ile tasarımı güçlendirilmiştir.


Kurulum

Java Platform (JDK) 11: https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
bu adreste direk karşınıza çıkan ve altında download yazan java resmine tıklayın. Aşağıdaki tabloda accept licance deyip sisteminize uygun olan işletim sistemini seçin. İndirip kurun.

Android Studio: https://developer.android.com/studio/
Kurulumu basittir. İndirip kurun. Program açıldığında, start new project yazan ekranda aşağıda configure(yapılandır) butonuna tıklayın. Sol taraftan system settings-Android SDK açıp android 4 ve üzeri tüm SDK dosyalarını seçip indir butonuna basın. Kurulum bu kadar.
Web tabanlı ve hibrit frameworkler

Bunlar onlarca sayıda internette mevcut. Birçoğu, hızlı ve etkili bir şekilde mobil uygulamalar geliştirmeye olanak sağlar. En çok kullanılanlardan birkaçını listeledim.
— Ionichtml,css,angularjs dilleri ile hem ios hem android için web site tasarlar gibi mobil uygulama yazdığınız bir framework. Anlık uygulamanızın nasıl göründüğüne dair önizleme imkanından, butonlar, headerlar vs… gibi geniş kütüphaneye kadar birçok olanağa sahip. Lise öğrencileri için hazırlanan Bir Bilene Sor uygulaması ve firması da bu framework ile uygulamalar yazmaktadır. 
Ek bilgi: Adobe PhoneGap framework de ionic benzeri özelliklere sahiptir.— React NativeFacebook‘un bizlere sunmuş olduğu React Native ionic‘te olduğu gibi yazdığınız uygulamanın hem ios hem androidde çalışmasına olanak sağlar. ReactJS ve css kullanılır. Kodlarınızı gözlemleyeceğiniz mobil emulator‘e sahiptir.— XamarinXamarin, Microsoft tarafından bizlere sunulmuştur. Hybrid bir framework olduğundan -C# dilinin kolaylıklarını kullanarak- IOS, Android ve UWP (Universal Windows Platform) için hızlı bir şekilde uygulamalar geliştirmenizi sağlayan bir platformdur. 


— Corona SDKCorona SDK, Coronalabs tarafından geliştirilen bir uygulama ve 2D mobil oyun geliştirme kitidir. Lua dilini kullanur.