#487   2020-05-14 02:18 GMT        

Öncelikle neden mac adresi değiştirme ihtiyacı duyduğumuzdan ve mac adresini gerçekten değiştirebiliyor muyuz bunlardan bahsetmek istiyorum.
Mac adresinin ne olduğundan kısaca bahsedeyim, eminimin bu yazıyı okuyanların çoğu biliyordur. Mac adresi tıpkı IP aresi gibi cihazı tanımaya yarayan bir adrestir. IP adresinden farklı olarak, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar.
Mac adresini TC kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Aslında mac adresi değişmeyen statik bir adrestir (hatta internet kartınızı açıp arkasına bakarsanız orada görebilirsiniz). Biz bunu değiştirdiğimiz zaman ağ üzerinden yolladığımız paketlerin farklı bir mac adresi üzerinden gitmesini sağlayarak değişmiş olduğunu söyleriz. Ama temelinde değişmezdir.

Yukarıda da söylediğim gibi, mac adresini değiştirmek özellikle de ağ içerisinde bize büyük bir gizlilik ve güvenlik sağlar. 

İlk olarak mac adresimizi öğrenmek için terminale "ipconfig" komutunu yazıyoruz.
Kablosuz ethernet kartı kullanıyorsanız wlan0 altındaki bizimLocal IP ve Mac adresimizdir.

 

İşleme başlamadan önce "ifconfig wlan0 down" yazarak cihazımızı devre dışı bırakmamız gerekiyor.

Mac adresi değiştirmek için "macchanger" komutunu kullanacağız. Eğer macchanger ile kullanabileceğiniz komutları görmek istiyorsanız "macchanger --help" yazmanız gerketiğini biliyorsunuzdur.

Ben "--random" komutunu kullanacağım. Rastgele bir mac adresi atayacaktır. Bunun için "macchanger --random" yazıp sonuna da kullandığımız cihazı yani wlan0 yu eklememiz gerekmektedir.
Sonuç olarak söyle bir kod girmemiz gerekiyor: "macchanger --random wlan0"
Eski mac adresiniz, üreticisi ve yeni mac adresiniz ekrana yazacaktır.

İşlem bittikten sonra da "ifconfig wlan0 up" yazarak devre dışı bıraktığımız cihazı çalışır konuma getirmeliyiz.

 

Artık ifconfig yazarak mac adresine baktığınzıda değişmiş olduğunu göreceksiniz.