#485   2020-05-14 02:08 GMT        

İnternette dolanırken, farklı servisler ve web siteleri kimliğinizi ve kişisel bilgilerinizi kayıt altına alır. Sıradan bir intenet kullanıcısı için kayıt altına alınmadan internette dolaşmak neredeyse imkanızdır. Bu veriler ise daha sonra size rahatsız edici reklamlar göstermek hatta bazen ikinci kez baktığınız uçak biletlerini daha “pahalıya” satmak için bile kullanılabilir. Peki, internette kimliğinizi gizleyerek, yani incognito olarak sörf yapmak mümkün mü?

 

Incognito modu nedir?
Incognito latince “kimliği saklı/belirsiz” anlamına gelen bir kelime. Web tarayıcıları ise bu ifadeyi kullanıcılarının bilgilerini meraklı gözlerden saklamak, kullanıcılara biraz daha fazla mahremiyet verecek özellikleri devreye almak için kullanıyor. Örneğin, incognito modundayken bir tarayıcı Web sörf tarihçenizi, cookie’leri, indirme geçmişiniz gibi bilgileri kayıt altına almaz.

Incognito modu nasıl çalışır?
Tarayıcılar normalde sizin web’de yaptığınız her şeyi kayıt altına alırlar ve hatırlarlar. İzlediğiniz videoları, ziyaret ettiğiniz sayfaları, yaptığınız aramaları hatta online mağazalardan satın aldığınız ürünleri… Sonra da size bu verilere uygun şekilde reklam gösterebilirler ya da sizin yerinize bilgisayarınızın başına başka biri oturursa, tüm bu detayları görebilir. Incognito modunda ise tarayıcınız, internette yaptığınız işleri “unutur”. Yani kayıt altına almaz ve sonraki oturumlarda ipuçları vermez.


Ne zaman incognito modunu kullanmalısınız?
Tarayıcıdaki incognito modu mahremiyetinizi korur ancak bazı durumlarda yaptığınız işlerin hatırlanmasını isteyebilirsiniz. Örneğin sık girdiğiniz bir web servisinin adınızı, şifrenizi hatta seçtiğiniz ekran temalarını hatırlamasını isteyebilirsiniz. Her girişinizde, telefondan onaylı uzun şifre girme merasimi yerine web sitesinin ismini tarayıcı satırına yazmaya başladığınız anda sitenin önünüze gelmesi hayatınızı kolaylaştırır. Ancak bazı durumlarda da tarayıcının sizi hatırlamamasını isteyebilirsiniz. Örneğin, işyerinizdeki bilgisayarda tatil sitelerine bakarken ya da ailenizin fark etmesini istemediğiniz bir hediye satın alırken veya kimsenin bilmediği bir sitede hesap açarken, bu hareketlerinizin daha sonra bilgisayarı kullanan kişiler tarafından fark edilmesini istemeyebilirsiniz. Bu hareketlerinize dayalı reklamlar görmek istemeyebilirsiniz. Ya da tarayıcınızın incognito modu açıkken, reklam görmezsiniz ve reklamlardan kaçınmak için de bu modu açabilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda tarayıcınızın incognito modunu aktifleştirmeniz mahremiyetinizi sağlayacaktır.

Incognito modu nasıl aktif edilir?
Google Chrome kullanıyorsanız,Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basın. Veya sağ üsteli üç noktalı menü düğmesine basıp “Yeni bir gizli pencere aç” seçeneğine tıklayın. Artık incognito modunda açılmış bir Chrome pencereniz var. Bu penceredeki hareketleriniz tamamen gizli kalacaktır.
Mozilla Firefox ve Microsoft Edge kullanıyorsanız menüyü açın veYeni Gizli Pencere Aç seçeneğine tıklayın.Bu kadar basit.


Incognito modu sizi hangi durumlarda korumaz?
Unutmayın ki incognito modu sadece sizin kimliğinizi ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ismi gibi verilerin başkaları tarafından fark edilmemesini sağlar ama internet trafiğinizin izlenmesini veya başkaları tarafından okunmasını engellemez. Örneğin, internet servis sağlayıcınızın hangi sitelere girdiğinizi görmesini incognito modu ile engelleyemezsiniz, bunun için hala VPN kullanmalısınız.