#1292   2019-11-08 18:06 GMT        
C++

Linkleri Görmek için Giriş yapın.


Bjarne Stroustrup tarafından 1985 yılında geliştirilen general-purpose programming language(gppl), yani genel amaçlı programlama dili olarak piyasaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, C gibi low-level, memory manipülasyonu için de jenerik kite sahip bir dildir.

Versiyonlar

C++ her üç senede içerinde yeni bir sürüm çıkartmaktadır. Şuanki standart sürüm C++17 olmakla birlikte C++20 için büyük beklentiler mevcut. Özellikle modül olayı C++20 için onaylanması en büyük sebeplerden biri.

Nerelerde Kullanılır?

C++ ağırlıklı olarak yüksek performans gerektiren ve yüksek miktarda computation, yani hesaplama gerektiren işlerde kullanılmaktadır. Bu alanlara örnek olarak:
● Finans
● Oyun motorları
● Yüksek performans gömülü sistemler
● Taşıma (Transportation)
● Gerçek zamanlı sistemler
gibi bir çok endüstriyel alan C++'ı tercih etmektedir.

Sektördeki Yeri

Yukarıda da bahsettiğim üzere, yüksek performansa ihtiyacı olan tüm alanlar C++'ı tercih etmektedir. Bilindik firmalardan örnek vermek gerekirse, Steam buna en iyi örnek. Steam'in codebase’i C++ ile yazılmış olup, kendilerine özel bir CSS frameworkünü de C++ ile yazmışlardır. Buna ek olarak Discord'un oyun içi arayüzü de C++ ile geliştirilmiştir. Özetle, C++ bilen bir kimse sektörde aç kalmaz. Aç kalmayı geçin, çok da iyi para kazanır.

Eksikler

C++'ın insanları en muzdarip ettiği alanlardan birisi 3rd party kütüphane kullanmak istediğinizde gün yüzüne çıkan, package manager eksikliği diyebiliriz. Bütün organizasyonlar kendi ihtiyaçlarını gidermek doğrultusunda bir paket yönetim sistemi yazmış olsalar da, JS'in npm'i, GO'nun dep'i, C#'ın NuGet'i, Java'nın maven'ı gibi resmi bir paket yönetim aracı bulunmamaktadır. Bunların yanında, C++ çok geniş bir kesme hitap ettiği için dilin standart kütüphanesini öğrenmek bile çok zaman almaktadır. Kısaca, kullanım alanı çok geniş olmasına rağmen ustalaşması en zor dillerden biridir.

Frameworkler

Qt -> Desktopta geliştirme yapacaklar için sürükle bırak prensibini temel alan bir frameworkdür. Sanırım Qt dışında bilinen ve çok kullanılan başka bir «framework» örneği veremeyeceğim.
 
Linkleri Görmek için Giriş yapın. Linkleri Görmek için Giriş yapın.
Linkleri Görmek için Giriş yapın.

Yararlı Linkler

● Linkleri Görmek için Giriş yapın.
● Linkleri Görmek için Giriş yapın.
● Linkleri Görmek için Giriş yapın.
● Linkleri Görmek için Giriş yapın.
● Linkleri Görmek için Giriş yapın.
● Linkleri Görmek için Giriş yapın.


Ayrıca C++ dili hakkında daha fazla bilgi ve kitap önerisi için bakabilirsiniz: Linkleri Görmek için Giriş yapın.
 

Linkleri Görmek için Giriş yapın.

https://i.hizliresim.com/jqyL0L.jpg

https://i.imgyukle.com/2019/08/27/oIVgqb.jpg…………