#1288   2019-11-08 18:01 GMT        

Merhaba arkadaşlar bugün sizler için c++ da tür dreğişimleri adlı konu açtım.Sizlerle c++ da tür değişimlerini öğreneceğiz kısa ve öğrenmesi kolay bir konu çok uzatmaddan başlayalım.

Öncelikle sizlere tür değişiminin ne olduğunu açıklıyayım bildiğiniz üzere bizim bazı veri tiplerimiz vardı int,float,double,short,long evet bunların hepsine birer tür diyebiliriz tür değişimi demek bir işlem float yani kesirli bir işlemken onu int yani saf işleme kesirsiz işleme dönüştürmektir.Peki nasıl aşşağıdaki resmi inceleyen resmin altında gerekli açıklamayı yapacağım.

 

Linkleri Görmek için Giriş yapın. Linkleri Görmek için Giriş yapın.

Linkleri Görmek için Giriş yapın.

Resimdeki koldları inceleyelim.son iki kodda yani printf("%d\n",(int)3.2); ve
printf("%f\n",(float)3); kodunda gördüğünüz gibi parantez içinde int ve float yazmışım 1. kod da işlem gördüğünüz gibi noktalı yani kesirli yani float ama ben parantez içinde int yazınca sistem bunu görüp float yerine işlemi int e dönüştürecektir.İkinci kodda ise tam tersine işlemimiz saf yani int bir işlem ama parantez içinde float demişim ve aynı şekilde istem bunu görüp işlemi float yani noktalı olarak yazdıracaktır.


Kodları çalıştırıp derlediğimizde böyle görünecektir.
 

Linkleri Görmek için Giriş yapın. Linkleri Görmek için Giriş yapın.

Linkleri Görmek için Giriş yapın.

Gördüğünüz gibi alttan son iki sayıya bir bakn.1. sayı 3 ama işlemde 3.2 olarak almışım normalde kesirli yani 3 ün ardında bir nokta olup sayılar olması lazımdı ama sistem bu işlemi int olarak yazdırmış peki neden dediğim gibi parantez içine int yazdığım için işlemi int olarak yazdırmış yani saf olarak.Son sayı da ise yine aynı şekilde işlem normalde saf yani int birr işlem ama sistem onu kesirli olarak yani float olarak yazdırmış peki neden aynı şekilde dediğim gibi parantez içine dikkat ederseniz float yazmışım sistem de bunu görüp metne int olarak değil float olarak yazdırmış bu kadar basit.Float kesirli bir işlem int ise saf umarım konumu anlamışsınızdır emeğe saygı olarak teşşekkür butonunu kullanalım iyi forumlar dilerim.


https://i.hizliresim.com/jqyL0L.jpg

https://i.imgyukle.com/2019/08/27/oIVgqb.jpg…………