Brute Force Saldırısı Nedir ?

Gönderen: Neo   Tarih: 2019-08-09 22:00

Brute Force Saldırısı Nedir ?

 

Bir parolayı ele geçirmek için yapılan bir çeşit dijital ve kriptografi saldırısıdır. Brute-Force tekniğinde elde herhangi bir bilgi bulunmuyor ise sayılar, harfler ve özel karakterler bulunan bir Pass List oluşturulur. Daha sonra oluşturulan bu şifreler çeşitli yazılımlar veya el yordamıyla denenerek doğru şifreye ulaşılmaya çalışır. Bu şifreler parolası bulunmak istenen hesaba giriş yapabilmek için binlerce kez denenir. Yazılım, doğru şifreyi bulunduğu anda bir sinyal vererek işlemi durdurur.

Brute-Force yönteminde başarıya ulaşabilme şansını etkileyen birçok önemli faktör vardır. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin ellerinde ne kadar kuvvetli ve kapsamlı bir şifre listesinin olduğu, kullanıcının ne zorlukta bir şifre kullandığı ve hatta sistemin bu yöntemi denemeye ne olanaklarda açık olduğu gibi birçok önemli detay Brute-Force saldırısı için önemli birer maddedir.

Brute-Force garanti işe yarayan bir parola veya şifre kırma yöntemi olmadığı gibi aynı zamanda yoğun zaman isteyen bir saldırı türüdür. Eldeki liste ne kadar büyük olursa bu bir avantaj olacak olmasına karşın denenecek şifreler de o kadar çok olacak demektir. Örnek vermek gerekirse sadece sayılardan oluşan bir Pass List 10.000 farklı kombinasyondan oluşuyorsa, işin içine harfler ve özel karakterler girince 50.000 farklı kombinasyon olacaktır. Bu şifreyi kırmanızı daha olası kılarken, yazılımın ise deneyecek şifre sayısını arttıracak ve buna oranla zamana ihtiyacınız olacaktır. Hem Sanal Saldırı hemde Fiziksel Saldırıalanına girmektedir.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.


Oylamalar: