#439   2020-03-11 20:37 GMT        

Es-Selamu Aleyküm

Android işletim sistemli cihazlarda bulunan güvenlik yazılımları çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Fakat bazı yazılımlar bu konuda ön plana çıkabiliyor ve işlevini fazlasıyla yerine getirebiliyor. Özellikle bilinen markaların bu konuda yeteri kadar ön plana çıkmadığını söylemek doğru olacaktır. Bağımsız geliştiricilerin piyasada oluşturduğu rekabet ile birçok yazılım kullanıcıları tatmin edebilecek düzeyde kaliteli olabilmektedir. Android işletim sistemli cihazlara özel olarak üretilen güvenlik yazılımları kategorisindeki uygulamalarda bu rekabete dahildir.
Gereksiz dosya temizliği, internet güvenliği, dosya alanı açma, genel tarama, trojan taraması, telefon taraması, ram hızlandırma, filtre uygulama ve güvenlik filtresi oluşturma konumunda gerek bunlardan en az biri gerekse 3 veya 4’ü için en iyi hizmeti veren uygulamalar mevcuttur. Bunların yanına ek olarak kolay kullanım özelliği eklendiği zaman android işletim sistemini bilmeyenler dahi uygulamayı rahatlıkla kullanabiliyor ve cihazını güvende tutabiliyor. Bunun için yapılması gereken en önemli işlem mağaza üzerinden uygun olan yazılımı bulup indirmektir.

Android işletim sistemi için ideal performans sunan güvenlik yazılımları şu şekildedir;

1-Avast Mobile Security:Adını sıklıkla duyduğumuz bu uygulama mağazada 100 milyondan fazla indirilen nadir uygulamalarda birisidir. Bir güvenlik yazılım için bu rakam oldukça iyidir. Avast’ın ön plana çıkan özelliği ise cihazı siber saldırılara karşı koruması ve kalkan oluşturmasıdır.
2-Norton Security Antivirüs:Masaüstü güvenlik yazılımlarında da adını hafızalara kazıyan Norton, mobil platformda da kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Cihazınızı virüs ve casus yazılımlara karşı %100 algılama kapasitesi ile korumaktadır.
3-Security Master:Özellikleri ile diğer güvenlik yazılımlarına taş çıkarabilecek düzeyde olan Security Master pratik bir kullanıma sahiptir. Yapmak istediğiniz işlemi uygulama ana ekranındaki butonlardan kolay bir şekilde seçebiliyorsunuz ve uygulayabiliyorsunuz.
4-McAfee:AvTest raporlarına göre %99.5’luk zararlı yazılım tespit oranına sahip olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda güçlü bir marka olan McAfee mağazada bulunan ve en çok tercih edilen güvenlik yazılımlarından birisidir.
5-Sophos:Tasarımı ve dizaynı ile dikkat çeken Sophos alternatif bir zararlı yazılım koruma aracıdır. Rahatlıkla kullanılabilir.
6-AVG Antivirüs:Avast’ın yan kuruluşu AVG Technologies tarafından geliştirilmiştir. Kuvvetli bir marka olmakla birlikte zararlı yazılımlara karşı en etkili silah olarak tanımlanabilmektedir.
7-360 Security:Sık sık reklamlarını gördüğümüz bu yazılım ise Türkçe dil desteğine sahip olmakla birlikte var olan bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir.